Instagram’ın Kurucuları Facebook’taki Görevlerinden Ayrıldı

Görsel: Instagram (@kevin)

Instagram’ın kurucularından olan Kevin Systrom ve Mike Krieger, Facebook’taki görevlerinden ayrıldıklarını duyurdu.

Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram‘ın kurucusu olan ve Facebook’un Instagram’ı satın almasıyla birlikte Facebook‘un bünyesinde CEO olarak görevini sürdüren Kevin Systrom, Instagram’ım bir diğer kurucu ortağı olan Mike Krieger ile birlikte Facebook’taki görevinden ayrıldığını duyurdu.

Instagram üzerinden yaptığı açıklamada istifalar hakkında çok fazla detay vermeyen Kevin Systrom, “Merakımızı ve yaratıcılığımızı yeniden keşfetmeye zaman ayırmayı planlıyoruz. Yeni şeyler üretmek için biraz uzaklaşma gerekiyor.” açıklamalarında bulundu.

View this post on Instagram

@mikeyk and I are grateful for the last eight years at Instagram and six years with the Facebook team. We’ve grown from 13 people on the team to over a thousand with offices around the world, all while building products used and loved by a community of over one billion. We’ve loved learning to scale a company and nurture an enormous global community. And we couldn’t have done it without our amazing Instagram team, and the support of @zuck, @sherylsandberg, @schrep, and @chriscox at Facebook – we’ve learned so much from all of you. Now, we’re ready for our next chapter. We’re planning on taking some time off to explore our curiosity and creativity again. Building new things requires that we step back, understand what inspires us and match that with what the world needs; that’s what we plan to do. We remain excited for the future of Instagram and Facebook in the coming years as we transition from leaders to just two users in a billion. Thank you for being part of Instagram’s community. It’s been (and will continue to be) an honor 🙌🏻

A post shared by Kevin Systrom (@kevin) on

Facebook’taki istifalar aslında bu iki önemli kişiyle de sınırlı değil. 2017’de görevden ayrılan biri diğer önemli isim ise WhatsApp’ın kurucularından Brian Acton olmuştu. Bu ismin ardından Mayıs 2018’de ise WhatsApp’ın diğer kurucusu Jan Koum Facebook’tan ayrılmıştı.

Mark Zuckerberg’den açıklama geldi

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg ise Kevin Systrom ve Mike Krieger’in ayrılması üzerine bazı açıklamalarda bulundu. Her iki önemli isim ile çalışmaktan keyif aldığını söyleyen Zuckerberg, Instagram’ın Kevin Systrom ve Mike Krieger’in birleştirilmiş yaratıcı yeteneklerinin bir ürünü olduğunu vurgulayarak, son altı yılda onlardan çok şey öğrendiğini, keyif aldığını ve bundan sonra yapacağı işleri de dört gözle beklediğini belirtti.