Saatinin Bomba Zannedilmesi Üzerine Tutuklanan Ahmed’e Büyük Destek

Fotoğraf: The Washington Post

Okula götürdüğü ev yapımı kol saatinin bomba zannedilmesi üzerine ihbar edilen ve tutuklanan Ahmed Mohamed’e ünlü isimler ve firmalardan destek geldi.

ABD’nin Texas eyaletinde bir lise öğrencisi olan 14 yaşındaki Ahmed Mohamed, okula götürdüğü ev yapımı kol saatinden dolayı tutuklanmıştı. Saati bomba zanneden öğretmeni, Ahmed’i polise ihbar etmiş, ardından Ahmed tutuklanmıştı (“müslüman = terörist” algısının da etkisi vardır muhakkak).

Haberin sosyal medya platformlarında paylaşılmasının ardından birçok kişi Ahmed’e destek verirken, Google, Facebook, Twitter, Barack Obama, NASA, Hillary Clinton ve daha birçok ünlü isimler ve firmalardan da açık destek geldi. Destek kampanyası için açılan #IStandWithAhmed hashtagi ile paylaşım yapan herkes, kendisinin geliştirdiği saatten dolayı mühendisliğe olan merakına vurgu yaparak Ahmed’e destek oldu.

Ahmed Mohamed
Ahmed Mohamed

Beyaz Saray’a davet eden Obama, staj teklif eden Twitter, Facebook merkezine davet eden Zuckerberg, Google Bilim Fuarı’na davet eden Google ve işte diğer destek verenler:

Mark Zuckerberg

Barack Obama

Twitter

Hillary Clinton

NASA

Google

Pebble

Ahmed Mohamed

(!)