En Hızlı Büyüyen Platform Artık “Tumblr”

tumblr

Popüler mikroblogging servisi Tumblr, Instagram’ı geçerek en hızlı büyüme gösteren platform listesinde birinci sıraya yükseldi.

Sosyal medya platformlarındaki çeşitlilik, platformları artık daha fazla kullanıcıya ulaşmasını ve bu kullanıcıları platformlarında daha fazla tutmayı mecburi hale getiriyor. Zira alternatiflerinin çok olduğu günümüzde, kullanıcıların alışkanlıklarının çok çabuk değişebilmesi ve  haliyle “nazlı kullanıcıların” artması, sosyal medya platformlarını sürekli yenilikçi olmasını gerektiriyor. Bu değişiklik sürecinde ise platformlardan bazıları popülaritesini kaybederken; bazıları da bu süreçte gücünü arttırıyor.

Uzun süredir en fazla büyüme gösteren platform olarak gösterilen Instagram da artık yerini başka bir platforma bırakmış görünüyor. Zira Global Web Index‘in yaptığı araştırmaya göre artık en fazla büyüme ve gelişme gösteren platform, popüler mikroblogging servisi Tumblr. Son 6 aydaki aktif kullanıcı sayısını %120 oranında arttıran Tumblr, %64 artış gösteren Instagram’ı geride bırakarak listenin başına oturmuş durumda.

En hızlı büyüyen platformlar - Global Web Index
En hızlı büyüyen platformlar – Global Web Index

Son 6 ay içinde aktif kullanıcı sayısında %120’lik bir artış gösteren Tumblr, %45’lik yeni kullanıcı oranıyla da Pinterest’in (%57) altında kalıyor. Dolayısıyla bu da Pinterest‘i yeni kullanıcı sayısında en fazla artış gösteren platform haline getiriyor.

Sosyal Medya Pazarlamasında En Sık Yapılan 9 Hata

Facebook‘un listenin en alt sırasında yer alması ise dikkat çekiyor. Ancak Facebook’un 1.35 milyar kullanıcı sayısı ile belli bir eşiğe geldiğini düşündüğümüzde yeni kullanıcı sayısındaki artışın diğer platformlara göre düşük olması gayet normal olarak karşılanabilir.