Google Flash Reklamları HTML5’e Dönüştürüyor

HTML5

Google artık Flash tabanlı tüm web reklamlarını otomatik olarak HTML5’e dönüştüreceğini duyurdu.

2015’in Ocak ayında YouTube videolarında artık flash teknolojisini kullanmayacağını duyuran Google, şimdi bu kararını genişleterek, Google Görüntülü Reklam Ağı’nda da artık flash tabanlı reklamları otomatik olarak HTML5’e dönüştüreceğini ve bu reklamlarda artık flash desteği olmayacağını duyurdu.

Google'dan Ücretsiz HTML5 Tasarım Aracı: Google Web Designer

Google’ın aldığı bu karar aslında konuyla ilgili olan kullanıcılar için çok da şaşırtıcı bir durum değil. Zira Google daha önce DoubleClick üzerinden çeşitli Flash – HTML5 dönüştürücü araçlarını kullanıma sunmuştu. Bu araçlar sayesinde kullanıcılar flash tabanlı reklamlarını, kalitelerini bozmadan HTML5’e dönüştüyordu. Ancak Google’ın aldığı bu son karar ile artık bu işlemler otomatik olarak gerçekleştirilecek. Yani kullanıcılar istese de istemese de bundan böyle görüntülü reklamların hepsi otomatik olarak HTML5 tabanlı olacak.

Flash HTML5
Flash HTML5

Google’ın yaptığı bu hamle aslında birçok kullanıcı ve reklamveren için de oldukça faydalı olacak. Zira birçok tarayıcı ve mobil cihaz, flash teknolojisini desteklemiyor. Dolayısıyla HTML5 teknolojisi sayesinde ilgili web içerikleri tüm cihazlardan sorunsuzca erişilebilir olacak.

Google Reklamları vs Facebook Reklamları. Hangisi Daha İyi?

Henüz flash tabanlı reklamların tamamını bir anda dönüştürmeyen Google, bu işlemi zamana yayacak ve 2015’in sonuna doğru bu dönüştürme işlemini tamamlamış olacak.