Pokemon GO Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Pokemon GO nedir? Oyun gereksinimleri nelerdir? Nasıl oynanır? İşte Pokemon GO hakkında bilmeniz gerekenler ve işinize yarayacak ipuçları…

Zamanında birçok kişinin severek izlediği popüler anime serisi Pokemon, arttırılmış gerçeklik teknolojisiyle oyunlaştırılarak “Pokémon GO” adıyla mobil cihazlar için duyurulmuştu. Herkesin merakla beklediği Pokemon GO oyunu şimdi ise Android ve iOS cihazlar için kullanıma sunuldu.

Peki tam olarak Pokemon GO nedir? Nasıl oynanır? Oyun gereksinimleri nelerdir? Pokemon GO oyununa yeni başlayanlar nelere dikkat etmeli? İşte Pokemon GO oyununa ait bilmeniz gerekenler…

Pokemon GO nedir?

Pokemon GO, arttırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak iOS ve Android cihazlar için geliştirilen ve gerçek dünya üzerinde (fiziksel olarak) oynanan konum tabanlı bir mobil oyundur. Niantic (Google) ve The Pokemon Company tarafından geliştirilmiştir. 6 Temmuz 2016 tarihi itibariyle ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur (uygulama-içi satın alma mevcuttur).

Orijinalinde olduğu gibi, Pokemon GO oyununda da pokemon karakterlerini yakalama, eğitme, takas etme, karşılıklı savaştırma gibi fonksiyonlar bulunmaktadır.

Pokemon Go

Pokemon GO gereksinimleri nelerdir?

Pokemon GO oyununu Android veya iOS cihazlarınızda oynayabilmek için cihazınızın donanımsal ve yazılımsal olarak bazı gereksinimleri karşılaması gerekmektedir. Android ve iOS için önerilen cihaz gereksinimleri ise şöyle:

Android gereksinimleri (önerilen):

 • İşletim sistemi: Android 4.4 (Jelly Bean) ve üzeri
 • RAM: 1 GB ve üzeri
 • İşlemci: 1.0 GHz dualcore ve üzeri
 • Grafik: Adreno 305 ve üzeri
 • GPS, WiFi, Mobil Veri

iOS gereksinimleri (önerilen):

 • İşletim sistemi: iOS 8 ve üzeri (iPhone 5 ve üzeri)
 • İşlemci: 1 GHz Cortex-A8 ve üzeri
 • RAM: 1 GB ve üzeri
 • Grafik: PowerVR SGX535 ve üzeri
 • GPS, WiFi, Mobil Veri

*Aynı özellikleri taşısa dahi oyun performansı cihazdan cihaza farklılık gösterebilir.

ÖNEMLİ NOT: Pokemon GO, Android N Developer Preview sürümünü desteklememektedir (oyun yüklenir, ancak açılmaz). Android Nougat ismiyle ilk kararlı sürüm duyurulduğunda desteklemeye başlayacaktır. (GÜNCELLEME: Oyunun 0.29.2 sürüm güncellemesiyle birlikte artık Android Nougat sürümü de desteklenmeye başlamıştır.)

Pokemon Go

Pokemon GO nasıl oynanır?

Eğer daha önce yine Niantic tarafından geliştirilen gerçek-zamanlı ve arttırılmış gerçeklik teknolojisine sahip Ingress oyununu oynadıysanız, Pokemon GO oyununda yapısal olarak çok fazla yabancılık çekmezsiniz. Ancak yine de yeni başlayanlar için bazı temel noktalara değinelim.

Pokemon GO’yu indirin

Pokemon GO an itibariyle sınırlı sayıda ülkede kullanıma sunulduğunu belirtmek gerekiyor. Kullanıma sunulan ülkeler arasında Türkiye (henüz) olmadığı için oyunu doğrudan Google Play veya App Store üzerinden yükleyemeyebilirsiniz (Google Play’de “Bu öğe cihazınızla uyumlu değil” ibaresi çıkabilir). Bu durumda aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Android için: Ayarlar > Güvenlik ekranından Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini aktif ettikten sonra buradaki Pokemon GO APK dosyasını indirin ve cihazınıza kurun.

iOS için: Pokemon GO oyununu ülkesi desteklenmeyen iOS cihazlara yüklemenin şimdilik tek yolu, bölge ve ülke ayarlarını değiştirerek oyunun aktif olduğu ülkelerden biri (ABD, Yeni Zelanda, Avustralya vs.) olarak ayarlamak.

[App Store | Google Play | APK]

Hesabınızı oluşturun, karakterinizi seçin

Oyunu indirip cihazınıza yükledikten sonra (oyunu açtıktan sonra) bir hesap açmanız gerekiyor. Oyun ise iki farklı hesap seçeneği sunuyor: Birincisi Google (Gmail) hesabı, diğer ise Pokemon Trainer Club hesabı. Bunlardan birini (biz Google hesabı üzerinden anlatacağız) seçip hesabınızı oluşturduktan sonra ise erkek ve kadın olarak bir karakter belirlemeniz gerekiyor. Ardından seçtiğiniz karakterin görünümünü (yüz, saç, kıyafet, çanta vs.) zevkinize göre değiştirebilirsiniz.

Pokemon GO karakter

Başlangıç pokemonunuzu seçin

Sonraki adımda ise sizden ilk pokemon karakterinizi seçmenizi istiyor. Başlangıç pokemonu seçenekleri arasında ise Charmander, Bulbasaur ve Squirtle bulunuyor. Bunlardan birini seçtikten sonra ise açılan kameranız üzerinden seçtiğiniz pokemonu yakalamanız gerekiyor. Bunun içinse poke topunu seçtiğiniz pokemon karakterinin üzerine doğru düzgün bir şekilde fırlatıp yakalamanız gerekiyor. Pokemonu yakaladıktan sonra ise ilgili pokemona ait çeşitli bilgileri (türü, kilosu, boyu vs.) görebilirsiniz.

Bulbasaur Charmander Squirtle

Gezmeye başlayın

Bundan sonra yapılması gerekenler ise biraz sizin fiziksel konumunuza ve hareketine bağlı. Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi Pokemon GO; gerçek-zamanlı olarak, gerçek dünyada (gerçek haritada) oynanan bir oyun.

Yürüyerek, gezerek, yani kısaca mesafe katederek birbirinden farklı pokemonlar ile karşılaşabilir bunları yakalayabilirsiniz. Yakalamak için önce bulduğunuz pokemona dokunup, açılan ekrandan poke topunu ilgili pokemona fırlatarak isabet ettirmek gerekiyor. Her pokemon yakaladığınızda ise karaktere özel Candy ve Stardust kazanıyorsunuz. Bunları ise pokemonlarınızı geliştirmek için kullanabiliyorsunuz. Ayrıca yakınınızda bulunan pokemonları sağ alt köşedeki alandan görebilir, ona göre uzağa gitmeden yakın çevrenizde araştırma yapabilirsiniz.

Pokemon GO ekran goruntusu

Pokemonları türlerine göre kendi bölgelerinde daha rahat bulabiliyorsunuz. Örneğin Su türüne ait bir pokemonu deniz kıyılarında veya sahillerde bulabiliyorken; Çimen türüne ait bir pokemona ise yeşillik alanlarda rastlayabilirsiniz.

*Başlangıçta toplayabileceğiniz maksimum pokemon sayısı 250, maksimum pokemon yumurtası ise 9’dur. Ancak coin karşılığında kapasiteyi arttırmak mümkün.

Pokestop

Önemli bölgelerde (müzeler, heykeller, meydanlar, tarihi binalar vs) ise mavi yuvarlak semboller ile gösterilen ve Pokestop adı verilen istasyonlar bulunuyor. Bu istasyonlarda pokemon yumurtaları ve daha fazla pokemon yakalayabilmek için lazım olan poke topları gibi itemler bulabiliyorsunuz. Henüz erişim sağlamadığınız Pokestop’lar mavi renk ile gösterilirken; erişim sağladıktan sonra mor rengine dönüşüyor.

*Eğer daha önce Ingress oynadıysanız, Pokestop’ları Ingress’teki portalların olduğu yerde bulabilirsiniz.

Pokestop-Pokemon-Gym

Pokemon Gym (Salon)

Oyundaki asıl eğlencenin Pokemon Gym adı verilen salonlarda olduğunu söyleyebiliriz. 5. seviyeye ulaştığınızda erişim sağlayabileceğiniz kule şeklindeki bu salonlarda, pokemonlarınızı diğer oyuncuların pokemonları ile savaştırabiliyorsunuz. Ancak karşılaşmalardan önce Salon Lideri (Gym Leader) adı verilen üç liderden (üç takımdan veya üç renkten) birini seçmeniz gerekiyor. Yani bu salonları kısaca gerçek oyuncular ve takımlar ile yapılan mücadelelerin gerçekleştirileceği mekanlar olarak tanımlamak mümkün.

Eğer boş bir salon bulursanız da o zaman kendinizi Salon Lideri olarak belirleyebiliyorsunuz. Ancak salon dolu ise ve salonda sizinkinden farklı bir takım (renk) varsa, o zaman Salon Lideri ile mücadele etmeniz gerekiyor. Sizin takımınıza ait olan salonlarda ise savunmayı güçlendirebiliyor veya pokemonlarınızı eğitebiliyorsunuz.

Pokedex

Oyunun ana ekranında yer alan poke topu simgesine tıkladığınızda karşınıza bir menü çıkacaktır. Buradan Pokedex adı verilen seçeneğe dokunarak o ana kadar yakalamış olduğunuz tüm pokemonları görebiliyor ve detaylarına (kaç gez görüldüğü, kaç kez yakalandığı, kilosu, boyu, türü vs.) ulaşabiliyorsunuz.

Pokedex

Mağaza

Pokemon GO oyununun ücretsiz olarak oynandığından daha önce bahsetmiştik. Ancak dilerseniz oyun-içi satın almalar ile oyunda daha hızlı ilerlemeniz de mümkün. Mağaza üzerinden ücret karşılığında coin satın alabilir; bu coinler ile de poke topları, pokemon yumurtaları, modüller gibi itemlere sahip olabilirsiniz. Mağazaya ise yine ana ekran üzerinde yer alan poke topu simgesine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Pokemon GO magaza

Kısacası Pokemon GO’yu oynarken bol bol yürüyüş (spor) yapmanız, gezmeniz, mesafe katetmeniz gerekiyor.

Pokemon GO Plus

Oyunu daha verimli şekilde oynamak isteyenler, belirli bir ücret karşılığında Pokemon GO Plus adı verilen ek bir cihaz da satın alabiliyor. Cihaz bileğe takılabildiği gibi, kıyafet, çanta gibi yerlere de iliştirilebiliyor. Bluetooth ile çalışan Pokemon GO Plus Google Maps işaretleyiciyi bünyesinde barındırıyor. LED bildirimleri ve titreşim özellikleri de bulunan cihaz, önemli olaylar sırasında oyunculara bildirim veriyor.

Pokemon Go Plus

Oyunu oynamak için Pokemon GO Plus’a gerek olmadığını da belirtmek gerekiyor. Ancak cihaz ile oynandığında oyun daha gerçekçi bir hale geliyor ve telefona çok fazla yük bindirilmemiş oluyor.

Yeni başlayanlar için pokemon ipuçları

Oyuna yeni başlayacak olanların bazı noktalara da dikkat etmesi gerekiyor diyebiliriz. Hem oyunu iyi kavramak, hem de daha iyi bir başlangıç yapabilmek adına işinize yarayacak ipuçlarından bazıları ise şöyle:

Hazırlığınızı iyi yapın

 • Oyunu oynayacağınız cihazınızın donanımsal ve yazılımsal gereksinimleri karşıladığından emin olun.
 • Yanınızda ekstra bir batarya bulundurun. Oyunun yüksek kapasiteli bir oyun olduğunu ve bataryayı hızlı bir şekilde tükettiğini unutmayın. (Oyunda ayrıca bataryayı az tüketmesi için bir seçenek de bulunuyor, aktif edebilirsiniz.)
 • Mobil verinizi kontrol edin. Oyun fiziksel bir hareketlilik gerektirdiği için mobil veriye ihtiyaç duymaktadır. Dolayısıyla internet kullanımınızı kontrol edin ve oyuna öyle başlayın.

Pokemon türlerini iyi kavrayın

Eğer sıkı bir Pokemon takipçisiyseniz, pokemon türlerini mutlaka biliyorsunuzdur. Ancak bilmeyenlerin de farklı pokemon türlerini iyi kavraması, her türün zayıf ve güçlü yanlarını iyi öğrenmesi gerekir. Örneğin ateş çimene karşı, çimen suya karşı, su ise ateşe karşı güçlüdür.

Çevrenizdeki tüm pokemonları yakalayın

Her ne olursa olsun pokemon yakalamaya önce çevrenizden başlayın. Karşılaştığınız pokemonu sevmemiş ya da benzer bir pokemon türü daha önce bulunduğu için yakalamak istemiyor olabilirsiniz. Ancak;

 • Yakaladığınız her pokemon size deneyim puanı (XP) kazandırır. Eğer yeni bir pokemon türü yakalarsanız, o zaman ekstra XP daha kazanırsınız.
 • Yakaladığınız her pokemon için Candy ile ödüllendirilirsiniz; ki bu Candy’ler pokemonların evrimi için gerekli olduğundan, oyunda çok önemli bir yere sahiptir.

Pokestop’ları arayıp bulun

Poke topları, pokemon yumurtaları ve diğer itemleri elde edebilmenin en iyi yolu Pokestop’lardır. Dolayısıyla gezintiye çıktığınızda mutlaka Pokestop bulmaya çalışın. (Ingress’teki portalların olduğu bölgelerde bulabilirsiniz.)

Diğer oyuncular ile iletişime geçin

Pokemon GO’yu yalnız başınıza oynayarak da öğrenebilirsiniz. Ancak Facebook, Twitter, diğer Pokemon GO forumları gibi topluluklara dahil olarak çok daha hızlı ilerleme kaydedebilir ve fikir alışverişi ve dayanışma içerisinde oyunda daha başarılı olabilirsiniz.

Master Ball’ları hemen kullanmayın

Master Ball adı verilen özel poke topları, Pokemon GO’daki en güçlü poke toplarıdır. Hemen kullanmak isteyebilirsiniz, ancak gelecekte ihtiyacınız olacağı için envanterinizde tutmanızda yarar var. Çünkü oyunun sonraki aşamalarında standart poke toplar ile yakalayamayacak kadar güçlü pokemon türleri ile karşılaşabilirsiniz. Master Ball ile ender görülen bu güçlü pokemonları çok daha rahat yakalamanız mümkün.

CP’si yüksek olan pokemonu tercih edin

Yeni başlayanlar, aynı pokemon türlerinin farklı CP’ye (Combat Power) sahip olduğunu bilmeyebilir. Örneğin yabani bir Psyduck 10 CP’ye sahipken, bir başka Psyduck 40 CP’ye sahip olabilir. Söz konusu evrim geçirme olduğunda CP’nin yüksek olması daha avantajlı olacağı için önce yüksek CP’si olan pokemonları elde tutmakta fayda var.

Pokemonların evrim geçirmesine önem verin

Evrim geçiren pokemonların büyük çoğunluğu, aynı pokemonların yabani türlerine göre daha güçlüdür. Örneğin yabani bir Wartortle 200-250 CP’ye sahipken; Squirtle’dan evrilen Wartortle 300-400 CP’ye sahip olabilir. Sayılar her ne kadar örnek olsa da, burada unutulmaması gereken nokta, evrim geçiren pokemonun yabani türlerine göre daha güçlü olmasıdır.

Pokemon takımınızı optimize edin

Takımınızın dayanıklılığını arttırarak ve zayıf yanlarını minimize ederek mümkün olduğunca takımınızı güçlü hale getirmeye çalışın. Bunu ise üç kategoriye ayırabiliriz:

 • Evrim: Bireysel pokemonların evrilmesi CP seviyelerinin artması bakımından oldukça önemlidir. Ki bu da takımınızın gücünü arttırması anlamına gelir.
 • Pokemonların Çeşitliliği: Takımınızda bulunan pokemonların çeşitliliği, saldırılara karşı takımınızın dayanma gücünü arttırır. Örneğin bir takımdaki Çimen, Buz ve Böcek türünden olan pokemonların hepsi Ateş türünden olan pokemon karşısında zayıf düşer. Dolayısıyla bu takımda bir tane de Su türünden bir pokemonun olması gerekir. Sonuç olarak takımın farklı pokemon türleri ile dengelenmesi takımın dayanıklılığı açısından önemlidir.
 • Pokemon türü: Bazı pokemonların saldırı tarafı daha güçlü iken, bazılarının da savunma tarafı daha güçlüdür. Yani bazıları saldırı anında çok etkili olabilirken; bazıları da saldırılara karşı daha fazla direnç gösterebilir. Dolayısıyla pokemonunuzu seçerken bu kriterleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Eğer sizin de Pokemon GO’ya ait eklemek istedikleriniz varsa, yorum olarak belirtebilirsiniz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

 • orkun

  benm normal poke toplarıda bitti satın almadan nasıl bulabilirim suan pokemon yakalayamıyorum

  • Ash

   pokestop a git haritadan

  • Poke toplarınız bittiyse Pokestop’ları ziyaret ederek küçük miktarlarda alabilirsiniz. Bir diğer alternatif olarak da ücret karşılığında satın alabilirsiniz.

   • ahmet

    pokestop gibi yerler bende görünmüyor sorun yaşıyom düz bi alan ve yolları gösteren çizgiler var sadece ne yapmalıyım

    • Şehir meydanlarına, tarihi yapılara, müzelere vs gibi önemli alanlara giderseniz Pokestoplara erişim sağlayabilirsiniz.

 • Tyrael1905

  Shoptan pokecoin almak istiyorum ama müsade etmiyor sizce neden olabilir ? İos üzerinden oynuyorum

  • Hamza

   İosdan nasıl oynuyosun konumu deiştirmeden

   • XXX

    iostan çatır çatır oynuyoruzda konum değiştirmek ne alaka?

 • Yagmur

  Takımını sectikten sonra değiştirmek mümkün oluyor mu acaba ?

  • Şimdilik mümkün değil maalesef. Ancak belki ilerleyen zamanlarda olabilir.

 • Ali

  Gym de kendi takim arkadasim var mavi takimdan ama ben giremiyorum. Farkli renklere saldirip aliyorum kendi rengime dahil olamiyorum nerden ve nasil olabilirim

  • Gym’de kaç kişi gözüküyor?

  • Sadettin

   örneğin gym 5 lvl ise o gym’e 5 pokemon konabiliyor. 6 lvl se 6. yani kaç lvlse o kadar pokemon koyulabiliyor. eğer koymaya çalıştığın gym 5 lvl ise ve koyamıyorsan gym dolu demektir. gyme lvl atlatıp bir kişilik yer daha açabilirsin. gym lvl i gym prestij kazandırdıkca yükseliyor, gymdeki pokemonlarla savaşarak yükseltebilirsin ve gym lvl atladığında kendi pokemonunu koyarsın

 • yunus

  Merhabq oyuna yeni başladım ilerleyemiyorum yardimci olur musun

  • Çok genel bir soru sordunuz. Tam olarak takıldığınız noktayı söyler misiniz?

 • Onur

  Android 4.3 yazmışsınız ama 4.3 desteklemiyor

  • Evet haklısınız, gereksinimleri düzelterek yazıyı güncelledim. Android 4.4 üzeri olması gerekiyor.

 • Mehmet Türkmen

  Benim yasadigim sehirde gym yok nasil gym bulacagim takimda secemedim henuz 6 seviyeyim

  • İbrahim

   Aynen bizim memlekette de gym yok pokestop yok sadece sokakta Pokemon var nasıl olucak bu iş

   • Normalde Ingress oyunundaki portal bölgeleriyle aynı yerde bulunuyor Gym’ler ve Pokestop’lar. Önceden müze, heykel, meydan, tarihi yerler gibi alanların fotoğrafını çekip bu bölgeleri açtırabiliyorduk, ancak Ingress’te kapatmışlardı bu özelliği. Daha sonradan tekrar açacaklarını söylediler. Biraz beklemek gerekebilir.

    • Hasan

     Eyi canım bekle bekle nereye kadar oyundan soğuduk ne pokestop var n gym

   • kerem

    cami okuldamı yok sizin memlekette! bütün bunlar pokestop

 • onut

  yumurtalar ne işe yarıyor

  • Yumurtaları incubator’lere koymanız gerekiyor. Ondan sonra incubator üzerinde yazan mesafe boyunca yol katetmeniz gerekiyor. Yumurtalar açılınca da yeni pokemon çıkıyor. Mesafe arttıkça daha iyi pokemon çıkabiliyor.

  • Serefe

   İlgili kuluçka makinelerine yatırıp her yumurtanın belli bir kilometre yol yürüdükten sonra çatlaması ve içinden yeni pokemon çıkmasını bekliyorsunuz.( Her yumurtanın değişik kırılma limiti var örn; 2km/5km /10km).Not daha fazla yol (kilometre) kat etmek için bisikletlerinizden fayfalanabilirsiniz daha yüksek hızda giden vasıtalarda sayaç işlemeyebiliyor https://uploads.disquscdn.com/images/10e8d4d427a6e0b9dcbf6943510ed695fe849267d643298a236a6b3e4f8a12a4.jpg

  • Neslihan

   Yumurtaları kuluçkaya koyup yürüyerek kuluçkadan çıkarıyosun pokemon yumurtaları onlar yeni pokemonun oluyo

 • Uchiha_Burak

  benim telfonumun sürümü 4.3 fakat inderimiyorum 2 gündür araştırıyorum yardım edin ya

  • Mustafa Uzun

   Henüz Türkiye de play store de gözükmüyor. İnternete pokemon GO apk yazıp ilk çıkana tıklayıp download a bas. İndir yükle.

  • Gereksinimleri düzelterek yazıyı güncelledim. Android 4.4 veya üzeri olması gerekiyor.

 • Mücahit

  merhaba ben manisanın saruhanlı ilcesinden oynuyorum bulundugum bölgede gym yok ne yapmalıyım? nasil getiririz gym leri bu arada 6 lvl im su an

  • 44mali

   Kula ya git :)) ordan geciyodum tam da gym girdim takım seçtim

 • Ali Kaya

  Arkadaşlar benim telefon iphone 4 sürüm 7.1 bu arkadaş ise ios 6 ve üstü diyor ama yüklediğimde diyor ki ios 8 gerekli ne yapmalıyım lütfen yardım edin…

  • Gereksinimleri düzelterek yazıyı güncelledim. iOS 8 veya üzeri olması gerekiyor.

   • Ali Kaya

    Peki herhangi bir şekilde bir yerden iphone 4 e ios 8 yükleyebilir miyim ?

    • Ali Kaya

     Bir cevap yazarsanız sevinirim …

 • Ipek

  Turkiye hesabimdan uygulama ici satin alimi yapbilirmiyim yoksa onun icinde yeni zelanda hesabimi istiyor

  • Hayır gerek yok. Türkiye’den de satın alınabiliyor.

   • İsmail Galin

    Hocam satın alım sırasında alışveriş için parmağı okutuyorum okuyor ama ne çekim yapılıyor nede alış yapabiliyorum.

 • Ahmet Bahadır Arslan

  hocam bi sorum var aynı pokemon türünden cpsi yüksek olanın atağı cp si düşük olanın atağından düşük olabiliyor karşılaşmışsınızdır. Burda neye bakıcaz evrimleştirirken

  • Evrimleştirirken CP önemli olduğu için ilk olarak CP’ye bakmak gerekiyor. Yani yüksek CP’si olanlar daha önemli. Ancak CP seviyeleri birbirine aynı olan veya arasında çok fazla fark olmayan pokemonlardan atak seviyesi yüksek olanları evrimleştirmek daha mantıklı olur.

 • Alperen

  Hocam benim yaşadığım ilçede bir tane pokestop var sadece ben kendim haritaya ekleyebilirmiyim pokestop

  • Şu anda ekleme seçeneği bulunmuyor. Ingresss oyununda çok fazla yoğunluk olduğu için kaldırmışlardı. Ancak ilerleyen zamanlarda olabilir.

   • Okan

    Mahallede bi tane bile yok koskoca mahallede eklemek için ne yapmalıyım uzak yerlerde var oraya da gitsek telefonun şarjı çabuk bitiyor geri dönüşte oyunu kapatıyoruz km yapamıyoruz yani anlican mahallemde de istiyorum yardımci olun yoksa oyun sonuna kadar gidebilecek bi sorun

 • mustafa

  selam aynı pokemondan bir çok yakalamanın ne avantajı var? etrafımda sürekli zubat çıkıyor pokemon yakalamada yada beeli bir kota yok mu her çıkanı yakalamalımıyız? seçici mi olmak lazım?

  • Aynı türden çok fazla olsa da gördüğünüz her pokemonu yakalayın. Çünkü yakaladığınız her pokemon için XP ve Candy kazanıyorsunuz. Yakaladıktan sonra eğer elinizde aynı türden çok olursa da CP’si düşük olanları profesöre gönderebilirsiniz. Profesöre gönderdiğinizde de Candy kazanırsınız.

  • Okam

   Yakala evrim geçir bana çok lazım mesela zubat 😀

 • Fatih

  Oyunda 5 lvl oldum hala mavi kareler ve mekanlar gozukmuyor. Sadece yollar ve yeşil alanlar gozukuyor

  • Pokestop’lar ve Gym’lerin yerleri sabittir. Siz 5. seviyeye ulaşırsanız Gym’lere erişim sağlarsınız. Yani Gym’lerin gözükmesi veya gözükmemesi gibi bir durum söz konusu değil, Gym’lerin yeri sabittir. Sizin gidip o salonlara erişim sağlamanız gerekir.

   • Fatih

    Peki mavi karelerin gozukmemesi bulunduğum konumdan mi kaynaklanıyor

    • Şimdi kısaca şöyle açıklayayım: Bu oyundan daha önce aynı firmanın Ingress diye bir oyunu vardı. Bu oyunda da portallar açılabiliyordu. Oyuncular da önemli bölgelerin (müzeler, heykeller, meydanlar, parklar, yarihi yerler vs.) fotoğrafını çekip portal açabilmek için oyun yapımcısına gönderiyordu. Ancak çok fazla yoğunluk olunca oyun yapımcısı yeni portal açmayı iptal etti. Pokemon GO’daki Pokestop’lar ve Gym’ler de Ingress’te daha önce açılmış olan portalların olduğu yerlerde. Yani şehir merkezlerinde, parklarda, müzelerde, tarihi binaların önünde vs. Eğer bulunduğunuz ilin şehir merkezine giderseniz Pokestop ve Gym’lerden bulabilirsiniz.

 • muhammed

  iphone na yukledim ama oyun çılmıyor guvenilmez diyor

 • Ahmet UNER

  Elimdeki pokemonları transfer etmenin bi faydası var mı ya da transfer ettiklerim geri dönüyor mu

  • Transfer edince, o pokemon türüne ait bir Candy kazanırsınız. Onun dışında başka bir durum söz konusu değil. Yani herhangi bir pokemonu elinizden çıkarmak için kullanırsınız transfer özelliğini. Geri dönmez bu arada.

 • Thysntrkmn

  Aynı Pokémon türünden yakalayın ca ne oluyor yakalamak istemiyorum 4 tane oldu aynısı dan

  • Yeni bir pokemon türü yakaladıysanız fazladan XP alırsınız. Aynı türde ise daha düşük XP alırsınız. Ek olarak o türe ait Candy kazanırsınız. Yakaladığınız aynı türdeki pokemonların CP’leri düşük olanı transfer edebilirsiniz.

 • Yağız Doğukan Yılmaz

  Merhaba yeni hesap açacağım da Pokemon Trainer Club hesabı ne oluyor acaba? Nedir ve Gmail arasındaki fark nedir? Cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler. :)

  • Bu ikisinde, sadece giriş bilgilerinin doğrulandığı sunucular farkediyor. Onun dışından herhangi bir fark yok. Yani oyun deneyimi ile ilgili bir farklılık söz konusu değil.

   • Murat

    Lg G3 BEat telefonum var oyunu indirdim kurdumama. Karekterim hareket etmıyor yardım :)

 • Murat

  Lg G3 BEat telefonum var oyunu indirdim kurdumama. Karekterim hareket etmıyor yardım :)

  • Murat

   Çözüm yokmuya

  • Fiziksel olarak hareket etmeniz gerektiğini biliyorsunuz değil mi? :) Eğer biliyorsanız ve hareket ettiğiniz halde karakteriniz değişmiyorsa, o zaman internet bağlantınız veya GPS ayarlarınızı kontrol etmenizi öneririm.

   • Murat

    internetim var gps ayarlarına nerden bakıcam acil cevaplarsan sevinirim :)

    • Ayarlar kısmından Konum seçeneğine tıklayın ve aktif edin. Sonrası sizin fiziksel olarak hareketinize bağlı.

     • Murat

      Tşk ben pokemona yaklaştım sanırım sanırım telefon titredi ama poke gozukmedı :D suan 3 tane var diğerini nasıl alacamya

 • Agrael

  merak ettiğim bişey var :) CP önemli ama bazen örnek olarak söylüyorum aynı pokemonlarda; biri 50 CP ama altta vuruş gücü 50 iken, 100 CP olan aynı pokemonda vuruş gücü 40 ya da 30 oluyor. şimdi hangisi daha önemli vuruş gücü daha önemli değil midir ?

  • CP’si yüksek olan daha önemli. Ancak CP seviyeleri birbirine yakın olanlar arasında tercih yaparken vuruş gücünü dikkate alabilirsiniz.

   • Agrael

    tamamdır teşekkür ederim bilgi için

 • Baran Çiftçi

  çarmendırı transfer ederek çarizart yaptık
  Çarizartın bi üstü yok ama ondada transfer et diyor
  Çarizartı transfer ettiğimizde ne oluyor ?
  Yardımcı olur musunuz lütfen ?

  • Transfer ettiğiniz her pokemon için o pokemona ait bir Candy alırsınız. Eğer maksimum evrime ulaştıysanız ve CP’si yüksek ise Power Up seçeneği ile güçlendirebilirsiniz.

 • Baran Çiftçi

  Lure module ile razz berry ne işe yarıyor

  • Lure module’leri bir pokestopa yerleştirmeniz gerekiyor. Yerleştirdikten sonraki 30 dk boyunca çevredeki pokemonları ilgili pokestop’a çekiyorsunuz. Ayrıca bundan sadece siz değil diğer oyuncular da faydalanabiliyor.

   Razz berry’leri ise yakalanması güç olan pokemonlara yediriyorsunuz. Bu sayede daha kolay bir şekilde yakalayabiliyorsunuz.

   • Baran Çiftçi

    Teşekkür ederim

 • Yucel akbaş

  benim karakter hareket etmiyor ben hareket halindeyim fakat karakter sabit duruyor sadece sağ sola dönüyor gps ayarlarında falan sıkıntı yok

  • Oyun sunucularında problem olabilir. Problem olup olmadığını sol üst köşede sürekli dönen poketopu ikonundan anlayabilirsiniz.

 • Mücahit Savaş

  merhabalar takım seçiminde ben sarı takımı seçmiştim fakat değiştirmek isityorum çeverede herkes sarı takımı seçmiş gym’de savaşamıyorum pokemon koyamıyorum değişme imkanı varmı takımı acaba

  • Maalesef şu anda takım değiştirme seçeneği yok. Ancak ilerleyen günlerde oyuna dahil edilebilir.

 • Sosyalite

  Başı coin alınıyor bedava

 • Anıl

  kendi internetimden girince gps signal not foun dşyor ama wifi yle girdiğimde demiyor ne yapabilirim her yerde wifi yokki.

  • GPS ayarlarınızı kontrol edin ve derecesini (eğer Android ise) “Yüksek Hassasiyet” seçeneğine getirin.

 • bayram ali çelik

  ya size bir sorum olacak ben yumurtayı sadece 1 kuluçka makinesine mi koyabiliyorum 2. veya 3. makineye nasıl koyabilirim

  • Her bir incubator tek seferde 1 yumurta alabiliyor. Eğer birden fazla incubatorunuz varsa aynı anda birden fazla yumurtayı koyabilirsiniz. Örneğin 3 incubatorunuz varsa ayı anda 3 yumurta yerleştirebilirsiniz.

 • Metin

  Peki ben trainer clubtan girmek istiyorum bende google play secenegi yok

  • Google Play seçeneği zaten yok. İki seçenek var biri Google, diğeri ise Trainer Club. İstediğiniz birini seçip giriş yapabilirsiniz.

 • Ahmet UNER

  Beyler server hatası nasi giderilirbi bilgisi olan var mi ?

  • Sunucu hataları oyunun geliştiricisi firma kaynaklı olduğu için sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Ancak zamanla bu problemleri ortadan kaldıracaklarını belirttiler.

 • vedatokay

  bulunduğum şehirde gym yok nasıl yapacam yardımcı olabilirmisiniz

 • YILMAZ ARGIN

  Knowledge Base
  No results for “dereağzı mahallesi, Korukent Caddesi 34528 Beylikdüzü/İstanbul, Türkiye”. Browse Knowledge Base meraba arkadaş lütfen bana yardım edin bu adrese gym ve pokestop istiyoruz ama bir türlü koymadılar

  • Her istenilen yere Pokestop ve Gym eklenecek diye bir kaide yok, bunu unutmamak gerekir. Oyun yapımcılarının bu konuda katı kuralları var. Özellikle söz konusu bir işletme olduğunda kabul etmeleri daha da zorlaşır. Müzeler, tarihi yapılar, parklar, meydanlar vs gibi önemli alanlar ise öncelik veriyorlar.

 • DarthUnsullied

  bir pokemonu evrimleştirdiğimiz zaman cp si tahmini ne kadar artıyor. ve kişinin levelına göre çıkan pokemonların cpsi de yüksek oluyor. bu sürekli olarak artıyor mu yoksa belirli bir leveldan sonra sabitleşiyomu artık. oyuna daha başlayalı çok olmadı ona göre evrimleştirmeye level 10 gibi olunca başlamayı düşünüyorum. veya sizin bir öneriniz var mı kaç leveldayken evrimleştirmeye başliyim. Teşekkürler :)

  • CP’si yüksek olanları evrimleştirmeniz daha doğru olur. Evet leveliniz arttıkça yüksek CP’li pokemonlara rastlamaya başlarsınız. Ancak her pokemonun evrim sürecinde arttığı CP miktarı farklı olabilir. Bildiğim kadarıyla 40. levelden sonra sabitleşiyor.

 • Hasan Çalışkan

  Yakaldığım pokemonlar sürekli poketop dan çıkıp kaçıyorlar. Nedeni ne olabilir?

  • Leveliniz düşük olabilir veya karşılaştığınız pokemonlar çok güçlü olabilir. Razz Berry’niz varsa onları kullanın.

 • Baran Çiftçi

  Mavi yumurta ne işe yarar

  • Eğer bahsettiğiniz “Lucky Egg” ise şu işe yarar: Kullanmaya başladığınız andan sonraki 30 dakika boyunca topladığınız her XP iki ile çarpılır. Yani yarım saat içinde iki kat XP kazanırsınız.

 • Hamit Yeşil

  Pokestop ve gym gözükmüyor acaba yardımcı olur musunuz

 • TC Efe Çınar

  Merhaba oyunda sağ üstteki bir tarafı kırmızı bir tarafı gri ok nereyi gösteriyor söylermisiniz :D

  • Bahsettiğiniz ikon yönünüzü farklı şekilde göstermenizi sağlayan bir işleve sahip. Birinde görünüm sabit iken; diğerinde ise görünüm sizin hareket yönünüze göre otomatik olarak değişir.

 • TC Efe Çınar

  Ayrıca yanda yakınlarda yazan pokemonların tam olarak nerde olduğunu nasıl bilebiliriz o çubukların 3 den aşağı inmesi için her yöne gitmemiz mi lazım illaha ?

  • Evet çap (daire) şeklinde düşünmek gerekiyor. Orada gösterilen uzaklık simgeleri sabit bir yön için değil maalesef.

 • Kartal

  Pokemonların boyları veya kiloları bir işe yarıyor mu.?

  • Evet, pokemonların boyları ve kilolarının saldırı hızında ve savunmada (dayanıklılık) etkisi vardır.

 • Osman İmançlı

  kardeşim ne soracam. bu pokemonların bazılarının arkasında mavi gölge var bazılarının yok bu ne demek oluyor? bi de benim growlithe in arkada mavi gölge vardı fakat oyunu bugün açtım bi baktım mavi gölge yok neden böyle oldu? teşekkür şimdiden…

  • Pokemon listesindeki pokemonların arkasındaki yer alan mavi gölge, pokemonu yeni yakaladığınız anlamına geliyor. Yani son zamanlarda yakaladığınız pokemonların arkasında mavi bir arkaplan oluyor.

   • Osman İmançlı

    eyv

 • Erdinç

  Merhaba seviyem 8 ama henüz bi takıma giremiyorum sebebi nedir sizce

  • 5. seviyeye ulaştıktan sonra bir Gym’e gitmeniz gerekiyor. Gym’e erişim sağladıktan sonra takım seçmeniz için karşınıza bir ekran gelecektir. O ekrandan istediğiniz takımı seçebilirsiniz.

   • Erdinç

    Gym ye giremiyorum atıyo direk denedim olmuyo

    • O zaman cihazınızdaki oyunu kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyin. Belli ki oyunun kendisiyle ilgili bir problem var.

 • Berkan Şen

  ya izmirin ilçesinde oturuyorum etrafımda deniz yok su pokemonu nasıl bulcam?

  • Su pokemonları sadece denizde değil; dere ve göl kenarlarında da yoğunlukla çıkar. Ayrıca sadece bu bölgelerde bulabilirsiniz diye bir şart da yok.

 • Mevlüt Şahin

  Bulunduğumuz yer küçük bir ilçe. Oyunu oynayan çok fazla kişi de yok. İlçe de gezmediğim yer kalmadı fakat ne bir gym merkezi ne de bir pokestop bulamadım neden acaba. Seviyem 6

  • Pokestop ve Gym’ler genellikle şehir merkezlerinde ve önemli mekanlarda (müze, heykel, meydan, tarihi yapılar, parklar vs) yer alıyor. Pokestop için başvuruda bulunabilirsiniz ancak çok önemli bir nokta olmadığı sürece değerlendirme kriterlerine takılabilirsiniz.

 • Mevlüt Şahin

  Bulunduğumuz yer küçük bir ilçe. Oyunu oynayan çok fazla kişi de yok. İlçe de gezmediğim yer kalmadı fakat ne bir gym merkezi ne de bir pokestop bulamadım neden acaba. Seviyem 6

 • ali

  takım değişme mümkün değil mi ben 24 lvlim baştan oynayamam çok zor kastım zaten

  • Maalesef şu anda mümkün değil. Belki ilerleyen zamanlarda oyuna dahil edebilirler.

 • Emayyo

  Aynı hesaptan iki farklı telefondan oynanabilir mi?

  • Evet, ancak bu durum hile olarak algılanabiliyor. Dolayısıyla tavsiye etmem.

 • metin

  değerli hocam ben bulunduğum yerde pokestop iki tane var ama alamıyorum your bag is full yazıyor ne yapmalıyım .şimdiden tşkkrler

  • Çantanızda maksimum 350 item bulundurabilirsiniz. Dolayısıyla Items kısmından bazı itemleri silerek yer açabilirsiniz. Ya da ücret karşılığında çantanızın kapasitesini arttırabilirsiniz.

 • Nat

  Ben iphone dan oynuyorum oyunu. Usa based account acip yukledim. Simdi hesabi Turkiyeye cevirdim ama ne denediysem pokecoins satin alamiyorum. Pokecoins satin alma yolu var mi ios tan?

 • Yesim

  Benim poke topum bitti fakat poke topu alanlarina gittimde your is bag poke bool gibi bise diyo ama hic poke topu yokne yapmaliyim camtam dolu gibi bise soyluyo

 • Hasan Demir

  arkadaslar ben pokestoplardan poke topu alamıyorm 26 lvlım sızce neden

 • Ali

  Mavi poke topları ne zaman açılıyo