Türkiye ve Dünyadaki Hosting Firmalarının 2015 Karnesi (RAPOR)

Türkiye ve dünyada sektörü domine eden hosting firmalarının sahip olduğu pazar paylarına hazırlanan rapor eşliğinde bir göz atın.

Zaman içerisinde web teknolojilerinin hızla gelişmesi ve internet hacminin günden güne genişlemesi, web barındırma yani web hosting firmalarını da amansız bir rekabete sürüklemiş durumda. Bu yarışta geri kalmak istemeyen hosting firmaları da her geçen gün altyapısını ve dolayısıyla kullanıcı tabanını genişletmeye devam ediyor. Peki dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen hosting firmaları hangileri? Pastanın büyük payını hangi web barındırma firmaları alıyor?

Talebimiz doğrultusunda web hosting firmalarını karşılaştıran Host Advice tarafından hazırlanan bir rapor, bu pazarı hangi hosting firmalarının domine ettiğini bizlere gösteriyor. Müşteri sayılarına göre hazırlanan raporda ortaya çıkan veriler şöyle:

2015 Web Hosting Pazar Payları – Dünya

Küresel olarak baktığımızda en fazla müşteriye sahip 10 hosting firması listesinin başında -tahmin edildiği üzere- dünyanın en popüler hosting firması olan GoDaddy geliyor. GoDaddy’yi ise sırasıyla Blue Host, Host Gator, OVH.com, Amazon Web Services, Rackspace, 1&1, Hetzner, SoftLayer ve DreamHost takip ediyor.

Küresel pazar paylarının hakimi olan 10 hosting firmasının 7’si ABD, 2’si Almanya ve 1’i de Fransa merkezli olarak karşımıza çıkıyor.

Web Hosting Firmaları Pazar Payları 2015 (Küresel)
Web Hosting Firmaları Pazar Payları 2015 (Küresel)

Dünya üzerindeki en iyi hosting ülkelerinin sıralamasına baktığımızda ise Amerika Birleşik Devletleri’nin %50.09 gibi bir oranla diğer ülkelerden açık ara önde olduğunu görüyoruz. Sıralamayı aşağıda görüldüğü üzere Almanya, Çin, Birleşik Krallık, Japonya Fransa, Hollanda Rusya, Kanada ve Çek Cumhuriyeti devam ettiriyor.

En iyi hosting ülkeleri sıralaması (2015)
En iyi hosting ülkeleri sıralaması (2015)

2015 Web Hosting Pazar Payları – Türkiye

Türkiye’deki hosting firmalarına baktığımızda ise en fazla müşteriye sahip olan hosting firmaları listesinin başında Natro Host‘un olduğunu görüyoruz. %9.86 pazar payına sahip olan Natro Host’u sırasıyla; SadeceHosting, NetInternet, DorukNet, Turhost, Radore, Netdirekt, IHS Telekom, Kriweb ve Vargonen takip ediyor.

Web Hosting Firmaları Pazar Payları 2015 (Türkiye)
Web Hosting Firmaları Pazar Payları 2015 (Türkiye)

Listeyi genişlettiğimiz zaman ise küresel pazarın lideri olan GoDaddy firmasının Türkiye’de de 19. sırada yer aldığı karşımıza çıkıyor. Bu da GoDaddy firmasını Türkiye’de en çok tercih edilen 30 hosting firması arasındaki tek yurtdışı merkezli firma yapıyor.

[quote_center].tr uzantılı her 4 domainden 1’i yurtdışında barındırılıyor.[/quote_center]

Host Advice tarafından Türkiye’deki .tr uzantılı domainler ilgili olarak tarafımıza ulaştırılan bilgiler de hayli dikkat çekici. Buna göre .tr uzantılı 4 alan adından 1’i yurtdışında barındırılıyor. Bu domainleri barındıran -Türkiye dışındaki- firmaların başında ise ABD merkezli Host Gator firması bulunuyor.

.tr domainin en fazla barındırıldığı ülkeler ve sahip olduğu pazar paylarını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Ülke .tr domaini pazar payları
Türkiye %73
ABD %15
Almanya %4
Diğer %6

.tr domaini kapsamında yurtdışı merkezli firmaların pazar paylarına göre sıralaması ise şöyle:

Şirket Ülke Pazar Payı
Host Gator ABD %4
GoDaddy ABD %3
Hetzner Almanya %3
Amazon Web Services ABD %2
OVH.com Fransa %2
LeaseWeb Almanya %1

[Tweet “Hosting sektöründe dünyada @GoDaddy, Türkiye’de ise @NatroHost listenin başında yer alıyor.”]

Hazırlanan raporun geneline baktığımızda dünyada GoDaddy, Türkiye’de ise Natro Host firmasının liderliği sürdürdüğünü görüyoruz. Ancak dünyada GoDaddy her ne kadar açık ara önde olsa da Türkiye’deki pazar paylarının birbirine yakın olması sebebiyle (özellikle ilk iki sıra) listenin zaman içerisinde değişiklik gösterebileceği ihtimalinin de üzerinde durmakta fayda var. Bakalım bu sıralamalar önümüzdeki yıllarda nasıl seyredecek hep birlikte görmüş olacağız.

Konu ile ilgili olarak hazırlanan infografiği de aşağıdan inceleyebilirsiniz:

Görselin büyük hali için üzerine tıklayabilirsiniz.

Web Hosting Pazar Payları 2015 (Küresel)
Web Hosting Pazar Payları 2015 (Küresel)
 • Bu raporda isimtescil’in olmamasi tuhaf geldi, aslinda lanse ettikleri Türkiye’nin domain lideri vs. gerçek değil mi ?

  • Mitat

   550.000 domain satmış bir firma sence bu listedekiler kadar hosting satamamış mıdır? Saçma sapan, mamasını Affiliate’den alan bir site’nin raporundan ibaret.

  • İsimtescil ne zamandan beri hosting şirketi olarak değerlendiriliyor? Onlar domain işi yapıyor. Hostinge gireli daha kaç yılları oldu ki?

 • Mehmet Bartu

  Saçma sapan affiliate mantığı ile çalışan bir sitenin raporundan ne olur :) Nasıl hesaplamışlar bu rakamları bide onu deselerdi. Forumlarda bile bundan çok daha tutarlı ve geniş kapsamlı bilgiler var .. Olmamış bu rapor

 • cumhur kucukkahveci

  Bence bu listeyi yapanlar netdirekt için acımasız davranmışlar. Netdirekt alt yapısı ve imkanlarına bakıldığında ilk sırada yer almalı diye düşünüyorum.

 • poko

  ihs telekom, domain’imin bitiş süresine 30, 15 ve 7 gün kala mail ve sms
  yoluyla toplamda 6 defa uyarması gerekirken, kendi spam reklam
  maillerini yollamasına rağmen uyarı mail ve sms’lerini göndermeyerek
  domain’imi kaybetme tehlikesi yaşattı. Mail ve SMS göndermeyi beceremeyen güvenilmez bir şirketin listede yer alması vahim.