Facebook’a Yüksek Kalitede Fotoğraf Nasıl Yüklenir?

Fotoğraf: Dave Butterworth

Sunucularda daha az yer kaplaması açısından yüklenen fotoğrafların kalitesini düşüren Facebook’a, yüksek kalitede fotoğraf eklemeniz de mümkün.

Bildiğiniz üzere, Facebook‘a yüklemek istediğiniz bir fotoğraf orijinal haliyle değil; kalitesi düşürülerek platforma yükleniyor. Bunun sebebi ise orijinal fotoğrafların boyutlarının fazla olması ve bu sebeple Facebook sunucularında daha fazla yer kaplaması. Yani Facebook, kendi sunucularında bir nevi alan tasarrufu sağlıyor diyebiliriz. Platforma yaklaşık olarak günde 350 milyon fotoğraf yüklendiğini düşündüğümüzde Facebook’un bu konuda çok da haksız olmadığını söylemek mümkün.

Peki Facebook’a yüklenen fotoğrafların yüksek kalitede olmasını nasıl sağlayabiliriz? Fotoğrafları kalitesini bozmadan Facebook’a yüklemek mümkün mü?

Cevap kısaca evet. Facebook her ne kadar sunucularında alan tasarrufuna gitse de kullanıcılarına bunun için (çok da ön planda olmayan) bir seçenek sunuyor. Belki normal bir Facebook kullanıcısı için fotoğrafın yüksek kalitede yüklenmesi önem teşkil etmese de, birçok fotoğrafçı için bunun önemi hayli büyük.

Facebook’a yüksek kalitede fotoğraf yükleyebilmek için yapmanız gerekenler çok basit. Önce fotoğraflar sayfasından “Albüm Oluştur” kısmına tıklayın. Fotoğrafınızı seçin ve yüklenirken sol tarafta yer alan “Yüksek Kalite” seçeneğini işaretleyin. Hepsi bu kadar.

Facebook'a yüksek kalite fotoğraf yüklemekAyrıca bkz:

 • SoneStar

  Mobilde bu işlemi yaparken bu seçenek sunulmuyor. Png mi yoksa jpeg mi yüklemek daha az kalitenin bozulmasını etkiliyor?

  • Erhan Altun

   Facebook’a ve diğer sosyal medyalar ne formatta eklerseniz ekleyin kalite bozulacaktır. Bunun olmasını istemiyorsanız fotoğrafınızın çektiği kalitede sosyal medyalarda görülmesini istiyorsanız. Pixel olarak yapacağınız en ideal program. Photoshop’dur. bunun Fotoğrafı photoshop’da açıp Sol üst menü’den bu Dosya – Dışa Aktar – Farklı Dışa Aktar işlemi yaptıkdan sonra (PNG) Formatında kayıt ediniz. İstediğiniz sosyal medyalara fotoğrafı aktarabilirsiniz. Ve %99 aynı kalite farkıyla görebilirsiniz. Bunada 32
   Bit Kayıpsız Medya Formatı diyoruz.

 • Anıl

  +SoneStar Png